Pravidla kategorie Belgian Tripel

Český překlad požadavků na pivo Belgian Tripel dle BJCP (Belgian Tripel, 26C). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Světlý, trochu kořeněný, suchý, silný trapistický ale s příjemnou zakulacenou sladovou chutí a jemnou hořkostí. Dosti aromatický s kořeněnými, ovocitými a lehce alkoholovými prvky spojenými s podpůrným čistým sladovým charakterem pro vytvoření překvapivě pitelného nápoje, zejména s přihlédnutím k vysokému obsahu alkoholu.

Aroma: Komplexní buket tvořený výraznou kořeněností, středně výraznými ovocnými estery a nízkým alkoholovým a chmelovým aromatem. Aroma bohaté na kořeněné, peprné a někdy hřebíčkové fenoly. Estery často připomínají citrusové plody jako například pomeranče, někdy však mohou mít i jemně banánový charakter. Slabý, avšak znatelný kořeněný, květinové nebo parfémový chmelový charakter je obvykle přítomen. Alkohol je jemný, kořeněný, slabé intenzity. Sladový charakter je lehký s jemným, mírně obilně sladovým nebo medovým dojmem. Nejlepší vzorky projevují skvělou, harmonickou, souhru mezi charakterem kvasnic, chmelem, sladem a alkoholem.

Vzhled: Temně žlutá až temně zlatá barva. Dobrá čirost. Šumivé. Dlouhotrvající krémová, velmi pevná, bílá pěna mající za následek výborné kroužkování na sklenici.

Chuť: Spojení kořeněných, ovocitých a alkoholových chutí je podpořeno jemnou, zakulacenou obilně sladovou chutí, občasně s mírnými medovými tóny. Nizké až středně výrazné fenoly jsou peprného charakteru. Estery připomínají citrusové plody jako pomeranče nebo citrony jsou málo až středně výrazné. Nízký až střední kořeněný chmelový charakter je obvykle přítomen. Alkoholy jsou jemné, kořeněné, nízké intenzity. Hořkost je obvykle střední až vyšší díky kombinaci chmelové hořkosti a fenoly vytvořenými při kvašení. Intenzivní nasycení a hořkost spolu tvoří suchou dochuť s výraznými ovocitě kořeněným kvasnicovým charakterem. Sladce obilná sladová chuť však neznačí zbytkovou sladkost.

Pocit v ústech: Středně lehké až střední tělo, které se však jeví lehčí než by stupňovitost naznačovala. Vysoké nasycení. Obsah alkoholu se nemusí projevit díky málo výrazné hřejivosti. Vždy perlivé.

Komentář: Vysoký obsah alkoholu bez alkoholické chuti. Nejlepší vzorky jsou záludné, ne prvoplánové. Vysoké nasycení a vysoký stupeň prokvašení pomáhá vystupit mnoha chutím a zvýšit vnímání suchého doznívání. Většina trapistických verzí má nejméně 30 IBU a je velmi suchá. Tradičně je pivo dokvašováno v lahvi.

Historie: Původně zpopoularizováno trapistickým klášterem Westmalle.

Význačné suroviny: Plzeňský slad, obvykle surogováno světlým  cukrem. Obvykle použit chmel žateckého typu nebo Styrian Goldings. Jsou použity belgické kvasnice – typy, které produkují ovocité estery, kořeněné fenoly a vyšší alkoholy, často podpořeny vyššími teplotami kvašení. Přídavky koření nejsou tradiční a pokud je už koření použito, mělo by jej být cítit jen v pozadí. Dosti měkká voda.

Srovnání s ostatními styly: Může připomínat Belgian Golden Strong Ale, avšak je o něco tmavší a s plnějším tělem s vyšším důrazem na fenoly a méně na estery. Obvykle má více zakulacenou sladovou chuť, neměl by však nikdy být sladký.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 18,2 až 20,4 %
Hořkost – IBU: 20 až 40 Konečná stupňovitost: 2,1 až 3,6 %
Barva – EBC: 9 až 14 Obsah alkoholu: 7,5 až 9,5 % obj.

Komerční příklady:  Affligem Tripel, Chimay Cinq Cents, La Rulles Tripel, La Trappe Tripel, St. Bernardus Tripel, Unibroue La Fin Du Monde, Val-Dieu Triple, Watou Tripel, Westmalle Tripel