Pravidla kategorie British Golden Ale

Český překlad požadavků na pivo British Golden Ale dle BJCP (British Golden Ale, 4A). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Chmelový světlý bitter se silou mezi středem a vyšším středem. Pitelnost a osvěžující dojem jsou hlavními součástmi tohoto stylu.

Aroma:  Chmelové aroma je nižší střední až vyšší střední, může být použita široká škála chmelů. Nejběžnější jsou květinové, bylinné nebo zemité anglické chmely nebo citrusové americké chmely. Častá jsou piva uvařená za použití pouze jednoho druhu chmele. Slabé až žádné sladové aroma, žádný karamel. Nižší střední až nizké ovocité chmelové aroma pocházející z chmele spíše než z esterů. Slabý až žádný diacetyl.

Vzhled: Barva je slámová až zlaté. Dobrá až výborná čirost. Nízká až střední bílá pěna. Nízká pěna je přípustná pokud je nízký i říz.

ChuťStřední až vyšší střední hořkost. Chmelová chuť libovolného druhu chmele je střední až vyšší střední, citrusové chuti jsou nyní častější. Nižší střední až slabý sladový charakter, obecně chlebovitý, snad s trochou sušenkové chuti. Kramelové chuti obvykle absentují. Slabý až žádný diacetyl. Chmelová hořkost a chuť by měla být výrazná. Nižší střední až nízké estery. Středně suchý až suchý závěr. Hořkost se zvyšuje s obsahem alkoholu, je však vždy vyvážená.

Pocit v ústech: Lehké až střední tělo. Nízký až střední říz v čepovaném provedení, lahvové verze jsou syceny více. Silnější varianty mohou být mírně hřejivé, tento charakter by však neměl být příliš výrazný.

Komentář: Dobře chmelené, žízeň hasící pivo s důrazem na výraznou chmelovost. Tento styl, původně nabízený jako osvěžující letní pivo, je nyní vařen celoročně. Pivo je podáváno  chladnější než tradiční bittery. Přesto, že se zpočátku tato piva vařila s anglickým chmelem, použití amerických citrusových chmelů je čím dál tím rozšířenější. Piva typu Golden Ale se též nazývají Golden Bitters, Summer Ales nebo British Blonde Ales. K dispozici jsou v casku, KEGu i v lahvích.

Historie: Moderní golden ales byly vyvinuty v Anglii jako konkurence silně marketingově podporovaným ležákům. Ačkoli je těžké označit první pivo tohoto typu, je Hop Back’s Summer Lightning, uvařené poprvé v roce 1986, označováno jako pivo, jenž styl zpopularizovalo.

Význačné suroviny: Světlý pale ale nebo plzeňský slad s nízkou barvou funguje jako plátno pro chmelový charakter. Může být použito surogátů jako je cukr, kukuřice nebo pšenice. Často jsou používány anglické chmely, ačkoli v poslední době jsou americké citrusové chmely čím dál tím více populární. Dosti čistě prokvášející britské kvasnice.

Srovnání stylů: Podobnější American Pale Ale více než čemukoli jinému, často však s nižším obsahem alkoholu a obvykle britskými surovinami. Neobsahuje žádný karamel a méně esterů než britské bittery a pale ales. Suchý jako bitter avšak se slabším sladovým charakterem podporujícím chmel, vytvářejícím jiné vyvážení. Často jsou použity americké chmely, více než v ostatních moderních britských stylech.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 9,5 až 13,1 %
Hořkost – IBU: 20 až 45 Konečná stupňovitost: 1,5 až 3,1 %
Barva – EBC: 4 až 12 Obsah alkoholu: 3,8 až 5,0 % obj.

Komerční příklady: Crouch Vale Brewers Gold, Fuller’s Discovery, Golden Hill Exmoor Gold, Hop Back Summer Lightning, Kelham Island Pale Rider, Morland Old Golden Hen, Oakham JHB