Pravidla kategorie India Pale Ale (MHM 2014)

Český překlad požadavků na pivo India Pale Ale american style dle BJCP (American IPA, 14B). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Aroma: Význačné až intenzivní chmelové aroma s citrusovým, květinový, parfémovým, pryskyřičným, píniovým a/nebo ovocitým charakterem získaným z amerických chmelů. Mnohé varianty jsou za studena chmelené a mohou mít další trávové aroma ačkoli to není požadováno. V popředí může být slabá sladová sladkost, měla by však být na nižší úrovni než v případě anglického typu. Ovocitost, ať už esterová nebo chmelová, se též v některých verzích může vyskytovat, ačkoli neutrální charakter kvašení je též přijatelný. Alkohol může být vnímatelný.

Vzhled: Barva se pohybuje od střední zlaté do středně načervenalé měděné; některé varianty mohou být zbarveny do oranžova. Pivo by mělo být čiré ačkoli nefiltrované za studena chmelené verze mohou být lehce zakalené. Pevná pěna bílé nebo našedlé barvy by měla dlouho přetrvávat.

Chuť: Chmelovost je střední až vysoká a měla byt odrážet citrusový, pryskyčičný, píniový nebo ovocitý charakter amerických chmelů. Chmelová hořkost je středně vysoká až vysoká ačkoli sladové pozadí podporuje výrazný chmelový charakter a poskytuje nejlepší vyváženost. Sladová chuť by měla být nízká až střední, obecně čistá a sladce sladová ačkoli slabá karamelová nebo topinková chuť je přijatelná v nízkých úrovních. Žádný diacetyl. Slabá ovocitost je přijatelná, není však požadována. Hořkost může ulpívat do dochuti, něměla by však být hrubá. Středně suchý až suchý závěr. Lehká alkoholová chuť může být přítomna u silnějších verzí. Dub je u tohoto stylu nežádoucí. Pivo může být lehce sirné, většina verzí však nevykazuje tento charakter.

Pocit v ústech: Hladké, středně lehké až středně plné pivo bez svíravé chmelovosti ačkoli střední až vyšší střední říz může vykreslit celkově suché vnímání chuti za přítomnosti sladové sladkosti. Lehká hřejivost může a měla by být vnímatelná u silnějších (ne však u všech) verzí. Tělo je obecně méně plné než v případě anglické varianty.

Celkový dojem: Znatelně chmelenější a více hořký, středně silný, american pale ale.

Historie: Americká verze historického anglického stylu uvařena za použití amerických surovin a přístupu.

Suroviny: Slad pale ale (dobře rozluštěný a vhodný pro jednoteplotní infuzi); americké chmely; americké kvasnice, které mohou poskytnout čistý nebo lehce ovocitý profil. Obvykle celosladové, rmutováno však za nižších teplot pro dosažení vysokého prokvašení. Charakter vody se pohybuje od měkké do středně síranové. Verze s rozpoznatelným žitným charakterem („RyePA“) náleží do kategorie Speciality.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 13,8 až 18,2 %
Hořkost – IBU: 40 až 70 Konečná stupňovitost: 2,6 až 4,6 %
Barva – EBC: 11,8 až 29,5 Obsah alkoholu: 5,5 až 7,5 % obj.

Komerční příklady: Bell’s Two-Hearted Ale, AleSmith IPA, Russian River Blind Pig IPA, Stone IPA, Three Floyds Alpha King, Great Divide Titan IPA, Bear Republic Racer 5 IPA, Victory Hop Devil, Sierra Nevada Celebration Ale, Anderson Valley Hop Ottin’, Dogfish Head 60 Minute IPA, Founder’s Centennial IPA, Anchor Liberty Ale, Harpoon IPA, Avery IPA