Pravidla kategorie Kveik Beer

Česká specifikace požadavků na Kveik Beer dle BJCP (Mixed Style Beer, 34B + obecné světlé pivo). Překlad popisu stylu Mixed Style Beer je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.


Základní informace o kategorii

Specifikace je založena na Mixed Style Beer a upřesňujících požadavcích dle soutěžního ročníku MHM 2021 – výsledné pivo je vytvořeno tak, že uvaříte pivo dle libovolného klasického stylu BJCP, který splňuje požadavky a odkvasíte toto pivo kvasnicemi na kveik. Jinými slovy, smícháte klasický styl s kveikovými kvasnicemi (proto Mixed Style).

Pozor, použitý styl je nutné uvést při registraci piva v soutěži, aby naši degustátoři mohli vaše pivo správně posoudit. V případě, že základní styl neuvedete nebo nebudou informace úplné, může být vaše pivo vyřazeno z hodnocení.

Povinné parametry výsledného piva

  1. Původní stupňovitost (OG) 11,0-14,9 °Plato (1044-1060).
  2. Konečná stupňovitost (FG) 2,0-4,5 °Plato (1008-1017).
  3. Obsah alkoholu 4,5-7,0 % obj.
  4. Hořkost 20-60 IBU.
  5. Barva <20 EBC (<10 SRM).
  6. Pivo nesmí být ochucené (= výroba bez přidání ovoce, zeleniny, koření a obecně nepivovarských surovin).
  7. Sládek musí uvést základní styl, ve kterém pivo uvařil (klasický BJCP styl dle Guidelines). Tento styl je následně závazný pro hodnocení piva komisí.
  8. Pivo musí být kvašeno výhradně jedním nebo více kmeny kvasnic typu kveik.

Překlad popisu stylu 34B Mixed-Style Beer

Tento styl je určen pro kombinaci existujících stylů (klasických nebo speciálních), které nemají svoji definici jinde v guidelines. Pokud vaše pivo spadá do samostatného stylu, neuvádějte je pod tímto stylem.

Celkový dojem: Dle uvedeného základního styly. Jako u všech speciálních stylů je třeba, aby výsledná kombinace byla harmonická, vyvážená a příjemně se pila.

Aroma: Podle základního pivního stylu.

Vzhled: Podle základního pivního stylu.

Chuť: Podle základního pivního stylu.

Pocit v ústech: Podle základního pivního stylu.

Komentář: Kategorie určená pro kombinace, které nezapadají do ostatních speciálních kategorií nebo pro piva hybridní či fúze ostatních existujících stylů.

Požadavek na přihlášku: Účastník musí uvést styly, které se míchají. Učastník může poskytnout doplňující popis senzorického profilu nebo základní údaje výsledného piva.