Pravidla kategorie Nízkoalkoholické pivo

Jde o relativně volnou kategorii v rámci stylu BJCP 34B Mixed Style Beer. Jako základní pivní styl si můžete vybrat libovolný klasický BJCP styl, který splní požadavky dané pravidly níže. Samozřejmě mimo stupňovitosti a obsahu alkoholu, které jsou u nízkoalkoholického piva podstatně nižší.

Několik příkladů:

  • Splňuje podmínky:
    • Světlý ležák českého typu odkvašený Fermentis LA-01.
    • American Pale Ale s velmi nízkou původní stupňovitostí a alkoholem do 1 % obj. podle receptury Pavla Palouše.
    • Weissbier s alkoholem odstraněným experimentální domácí vakuovou odparkou.
    • Helles odkvašené kvasnicemi na Birell.
  • Nesplňuje podmínky:
    • Pasterovaná sladina navoněná chmelovými silicemi (nejde o pivo).
    • Fruit Lambic (obsahuje ovoce).
    • Witbier (obsahuje koriandr a pomerančovou kůru).

Pravidla Nízkoalkoholického piva

  1. Obsah alkoholu <1,0 % obj.
  2. Libovolná původní a konečná stupňovitost.
  3. Libovolný způsob kvašení a libovolný kmen kvasnic či jiných mikroorganismů zkvášejících cukry.
  4. Výrobek musí projít kvasným procesem a musí se jednat o pivo ve smyslu § 16 Vyhlášky 248/2018 Sb. Mladina, sladina, sladová limonáda nebo výrobky z nesladových surovin jsou nepřípustné.
  5. Lze použít libovolnou technologii výroby nízkolakoholického/nealkoholického piva.
  6. Nesmí jít o ochucený pivní styl a nesmí jít o kombinací stylů používající ochucení (= výroba musí být bez přidání ovoce, zeleniny, koření a obecně nepivovarských surovin).
  7. Sládek musí uvést základní styl, ve kterém pivo uvařil (klasický BJCP styl dle Guidelines). Tento styl je následně závazný pro hodnocení piva komisí.

Styl BJCP 34B Mixed Style Beer

Tento styl je určen pro piva existujících stylů (dříve definovaná piva Klasického stylu (Classic Style) nebo piva Speciálního typu (Specialty-type)), která jsou buď:

  • Kombinací existujících stylů, které nebyly dříve definovány v Guidelines, včetně kombinace piv speciálního typu, které nejsou jinak přípustné.
  • Varianta existujícího stylu, která používá pro tento styl netradiční metodu nebo postup (např. dry-hopping, „eis“, stein bier).
  • Varianta existujícího stylu s použitím netradiční přísady (např. kvasnic s netradičním profilem, chmele s jiným charakterem, než je popsáno v základním stylu).
  • Nebo nespecifickými variantami existujícího stylu (např. „imperiální“ verze, „session“ verze, příliš sladké verze atd.).

Tento styl je určen pro piva, která nelze zařadit do dříve uvedených stylů, včetně (a zejména) deklarovaného Základního stylu piva. Pokud však neobvyklá metoda, postup nebo přísada vede k tomu, že pivo nyní spadá do jiného definovaného stylu, mělo by být zapsáno tam. Všimněte si, že některé styly již umožňují různé síly (např. IPA, Saisons), takže tyto varianty by měly být zapsány jako příslušný Základní styl. Mějte na paměti, že špatně vyrobené pivo s vadami nemá sloužit k vymezení nového stylu. Vždy je třeba zachovat pitelnost a zároveň připustit nové kreativní koncepty.

Celkový dojem: Na základě uvedených Základních stylů, metod a surovin. Stejně jako u všech piv typu Specialty musí být výsledná kombinace pivních stylů harmonická a vyvážená a musí se příjemně pít.

Aroma: Na základě uvedených Základních stylů.

Vzhled: Vychází z uvedenýhc základních stylů.

Chuť: Podle uvedených základních stylů.

Pocit v ústech: Na základě deklarovaných základních stylů.

Poznámky: Záměr viz předmluva.

Pokyny k zápisu: Účastník musí uvést použitý základní styl nebo styly a jakékoli zvláštní přísady, postupy nebo varianty. Účastník může uvést další popis senzorického profilu piva nebo základních údajů výsledného piva.

Základní údaje: Původní stupňovitost, konečná stupňovitost, hořkost, barva a obsah alkoholu se budou lišit v závislosti na uvedeném pivu.

Komerční příklady: Birrificio Italiano Tipopils, Firestone Walker Pivo Pils, Jack’s Abby Hoponius Union, Ommegang Helles Superior.