Pravidla kategorie Red IPA

Český překlad požadavků na pivo Red IPA dle BJCP Guidelines 2021 (21B. Specialty IPA: Red IPA). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Chmelové, hořké a středně silné jako American IPA, ale s karamelovým, toffee nebo ovocným charakterem jako u American Amber Ale. Red IPA si zachovává suchý závěr a štíhlé tělo, díky němuž se IPA tak dobře pije, a je o něco aromatičtější a sladovější než americká IPA, aniž by byla sladká nebo těžká.

Aroma: Středně silné až silné chmelové aroma, často s charakterem peckovin, tropického ovoce, citrusů, pryskyřice, borovice, bobulovin nebo melounu. Středně slabé až střední sladově sladké aroma se dobře mísí s chmely a často se vyznačuje charakterem středně tmavého až tmavého karamelu, toffee, topinek nebo tmavého ovoce. Čistý profil kvašení. Lehké estery přípustné. Lehké alkoholové aroma přípustné

Vzhled: Barva od světle jantarově červené až po tmavě měděně červenou. Čiré. Lehký zákal přípustný. Středně bohatá pěna bílé až krémové barvy s dobrou perzistencí.

Chuť: Středně silná až velmi silná chmelová chuť, shodná s popisem vůně. Středně nízká až střední čistá, podpůrná sladová chuť se stejnými parametry jako vůně. Volba sladu a chmele by neměla způsobovat chuťové rozpory. Středně vysoká až velmi vysoká hořkost, žádná drsnost. Suchý až střední závěr s hořkou, chmelovou a sladovou dochutí. Nízký obsah esterů přípustný. Přípustný velmi nízké alkoholové aroma. Slad by neměl v rovnováze zastínit chmelovou chuť a hořkost.

Pocit v ústech: Středně lehké až střední tělo s hladkou texturou. Střední až vyšší nasycení. Žádná drsnost. Přípustná mírná hřejivost.

Poznámky: Odděleno od American Amber Ale, aby se lépe odlišily silnější, silně chmelené příklady od vyváženějších piv standardní síly.

Historie: Moderní americký řemeslný pivní styl, vycházející z American IPA, ale se sladovými příchutěmi American Amber Ale. Viz American Amber Ale.

Charakteristické suroviny: Podobně jako u American IPA, ale se středně tmavými nebo tmavými crystalovými slady, případně s některými charakteristickými slady s lehkým topinkovým nádechem. Mohou být použity surogáty. Přípustný je jakýkoli americký nebo novosvětský chmelový charakter, ale chmel a charakteristické slady by se neměly střetávat.

Srovnání stylů: Silnější, chmelenější a hořčí verze amerického piva Amber Ale. Není tak sladové a sladké jako American Strong Ale. Sušší, méně alkoholu a ne tak sladové jako American Barleywine. Méně čokolády a karamelu než Brown IPA, ale jinak podobně vyvážené.

Základní údaje:Původní stupňovitost: 13,8-17,1 %
Hořkost: 40-70 IBUKonečná stupňovitost: 2,1-4,1 %
Barva: 22-33 EBCObsah alkoholu: 5,5-7,5 % obj.

Komerční příklady: Avery Hog Heaven, Cigar City Tocobaga Red IPA, Modern Times Blazing World, Tröegs Nugget Nectar