Pravidla kategorie Red IPA (MHM 2018)

Český překlad požadavků na pivo Red IPA dle BJCP (Specialty IPA: Red IPA, 21B). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Výrazně chmelové a hořké, středně silné jako American IPA, ale s trochou charakteru karamelu, tofu anebo tmavého ovoce pocházející ze sladu. Ponechává si sušší dojezd a nižší tělo, což dělá IPA tak pitelnou, avšak Red IPA je trochu více bohatá a sladovější než American IPA, i když bez toho aby byla sladká či hutná.

Aroma: Střední až silné čerstvé chmelové aroma nabízející jednu nebo více charakteristik amerických a zámořských chmelů, jako jsou aromata tropického ovoce, peckového ovoce, citrusů, květin, koření, bobulí, melounu, borovice, pryskyřice atd. Mnoho verzí je za studena chmelených, a tak mohou navíc nabízet více čerstvého chmelového aromatu, což je u tohoto stylu žádoucí, ne však nezbytné. Pokud je přítomno travnaté aroma, mělo by být pouze minimální intenzity. Nižší střední až střední sladově sladké aroma se dobře pojí s volbou chmele a často má charakter karamelový, tofu anebo tmavého ovoce. V některých verzích může být přítomna ovocnost z kvasnic, avšak neutrální fermentační profil je taktéž akceptovaný. Může být přítomna mírná alkoholová linka, ale ideálně by měl být tento charakter minimální. Jakýkoliv americký a zámořský chmelový aroma profil je akceptovatelný. Na trh jsou neustále uváděny nové chmelové odrůdy a jejich použití by tento styl nemělo omezovat.

Vzhled: Barva se různí od světle červeno-jantarové až po tmavě červeno-měděnou. Pivo by mělo být čiré, i když nefiltrované za studena chmelené verze mohou být mírně kalné. Středně vysoká, bělavá až krémová pěna s dobrou výdrží.

Chuť: Chmelová chuť je střední až velmi vysoká a měla by odrážet americký a zámořský (New World) chmelový charakter, jako je citrusový, květinový, borovicový, pryskyřičný, kořeněný, tropické ovoce, peckoviny, bobule, meloun atd. Středně vysoká až velmi vysoká chmelová hořkost. Sladová chuť by měla být nižší střední až střední a je obecně čistá, ale sladově sladká se středně tmavým karamelem, tofu, toustem anebo chutěmi tmavého ovoce. Volba speciálního sladu a chmelu by se měly dobře pojit a doplňovat, ne střetávat. Úroveň sladové chuti by neměla omezovat chmelovou hořkost a chuťovou prezentaci. Nízká ovocnost (z kvasinek) je přípustná, ale není vyžadovaná. Suché až středně suché doznívání, zbytková sladkost nížší střední nebo žádná. Hořkost a chmelová chuť může doznívat po polknutí, ale neměla by být drsná/hrubá. V silnějších exemplářích může být cítit velmi nízká a čistá alkoholová chuť.

Pocit v ústech: Lehké střední až střední tělo, s hladkou texturou. Střední až vyšší střední nasycení. Bez chmelové ulpívající drsnosti. Velmi lehká, jemná alkoholová hřejivost není chybou, pokud nenarušuje celkovou vyváženost.

Komentář: Dříve mohl tento styl být podruhem American Amber Ale nebo Double Red Ale, i když byl chmelovější a silnější než ostatní. Stále si však tento ejl zachovává pitelnost tím, že není sladký a nemá hutné tělo ani doznívání.

Historie: Moderní americké řemeslné (craft) pivo, které je založeno na stylu American IPA, avšak se sladovými chutěmi American Amber Ale.

Význačné suroviny: Podobné American IPA, avšak za použití středně tmavých nebo tmavých Crystal (karamel) sladů a případně trochou charakterových sladů, které dodávají lehce toustový charakter. V sypání může být využit cukr. Americké nebo zámořské chmely na pozdní chmelení s tropickým, ovocným, citrusovým, borovicovým, bobulovým a melounových charakterem. Volba sladu a chmele by k sobě měla ladit a doplňovat se, ne střetávat.

Srovnání stylů: Podobně jako je rozdíl mezi American Amber Ale a American Pale Ale, tak i Red IPA se bude od American IPA lišit přídavkem tmavých crystal (karamel) sladů, které dodávají lehce sladší více karamelový charakter a charakter tmavého ovoce. Red IPA se liší od American Strong Ale tím, že sladový profil je méně intenzivní se slabším tělem. Red IPA si stále zachovává vyvážení IPA a nemá tendenci směřovat k sladovému profilu podobnému barleywine. Red IPA je jako silnější a chmelovější American Amber Ale s charakteristickým suchým dojezdem, nižším středním tělem a intenzivním charakterem pozdního chmelení.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 13,8 až 17,0 %
Hořkost – IBU: 40 až 70 Konečná stupňovitost: 2,1 až 4,1 %
Barva – EBC: 22 až 38 Obsah alkoholu: 5,5 až 7,5 % obj.

Komerční příklady: Green Flash Hop Head Red Double Red IPA (double), Midnight Sun Sockeye Red, Sierra Nevada Flipside Red IPA, Summit Horizon Red IPA, Odell Runoff Red IPA

Autor překladu: Petr Novotný