Pravidla kategorie Světlé výčepní pivo českého typu

Česká specifikace požadavků na Světlé výčepní pivo českého typu BJCP (BJCP 3A, Czech Pale Lager). Překlad popisu stylu je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.


Celkový dojem: Lehčí, bohatý, osvěžující, chmelový, hořký světlý český ležák se známou chutí Czech Premium Pale Lageru (ležáku plzeňského typu), avšak v podobě piva s nižším obsahem alkoholu, lehčím tělem a o něco nižší intenzitou chuti.

Aroma: Lehká až střední chlebnatá bohatá sladovost ve spojení s nízkým až středním kořeněným nebo bylinným aromatem. Vyvážení mezi sladem a chmelem může být různé. Lehký náznak karamelu je přijatelný. Lehký (nikdy však vtíravý) diacetyl a lehké, ovocné estery z chmelu jsou přijatelné, nemusí však být přítomny. Žádná síra.

Vzhled: Světle zlatá až tmavě zlatá barva. Průzračné až dosti čiré, s dlouhotrvající krémovou bílou pěnou.

Chuť: Středně nízká až střední chlebnatá bohatá sladovost se zakulaceným, chmelovým dozníváním. Nízká až středně vysoká kořeněná nebo bylinná chmelová chuť. Hořkost je výrazná, nikdy však hrubá. Chutné a osvěžující. Diacetyl nebo ovocité estery jsou přijatelné v nízkých úrovních, nemusí však být přítomny a nikdy by neměly být přehnaně výrazné.

Pocit v ústech: Středně plné až střední tělo. Střední říz.

Komentář: Český název tohoto stylu je světlé výčepní pivo.

Historie: Josef Groll původně vařil v letech 1842-3 dva druhy piva, výčepní a ležák, přičemž slabšího z nich se vařilo dvojnásobné množství. Evan Rail spekuluje, že šlo o 10° a 12°, ale že výčepní mohlo být i slabší. Jde o aktuálně nejvíce prodávaný druh piva v Česku.

Charakteristické suroviny: Měkká voda s nízkým obsahem síranů a uhličitanů, chmel žateckého typu, český plzeňský slad, české ležákové kvasnice. Voda s nízkým obsahem minerálů poskytuje výrazně jemný, zakulacený chmelový profil navzdory vysokému chmelení.

Srovnání stylů: Každodenní, méně intenzivní, osvěžující verze Czech Premium Pale Lageru s lehčím tělem.

Základní ukazatele:Původní stupňovitost: 7,1-10,9 %
Hořkost – IBU: 20 až 35Konečná stupňovitost: 2,1 až 3,6 %
Barva – EBC: 6 až 12Obsah alkoholu: 3,0 až 4,1 % obj.

Komerční příklady: Březňák Světlé výčepní pivo, Notch Session Pils, Pivovar Kout na Šumavě Koutská 10°, Únětické pivo 10°