Český překlad požadavků na pivo Světlý ležák českého typu dle BJCP (Bohemian Pilsener, 2B). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.
Aroma: Bohaté s s komplexní sladovostí a kořeněnou, květinovou vůní Žateckého chmele. Malé množství příjemného, umírněného, diacetylu je přijatelné, nemusí však být přítomno. Jinak čisté bez ovocných esterů.
Vzhled: Velmi světlá zlatá až tmavě lesklá zlatá barva, průhledné až velmi čiré s hustou, dlouhotrvající, krémovou bílou pěnou.
Chuť: Bohatá, komlexní sladovost spojená s výraznou, přesto jemnou a zakulacenou hořkostí a kořeněnou chutí pocházející z žateckého chmele. Slabý diacetyl je přijatelný, nemusí však být přítomen. Hořkost je význačná, nikdy však hrubá nebo ulpívající. Dochuť je vyvážená, tvořená sladovostí a chmelovostí. Čisté, žádné ovocné estery.
Pocit v ústech: Střední plnost (ačkoli diacetyl, pokud je přítomen, může způsobovat pocit střední až vyšší plnosti), střední říz.
Celkový dojem: Svěží, komplexní, zakulacené a přesto osvěžující.
Komentář: Pro bohatý sladových charakter je použit moravský slad a dekokční rmutování. žatecký chmel a měkká voda s nízkým obsahem síranů poskytuje význačný jemný, zakulacený chmelový profil. Tradiční kvasnice někdy poskytují v pozadí lehký diacetyl. Dextriny poskytují výraznější tělo piva a diacetyl zvyšuje vnímání plnosti chuti.
Historie: Prve uvařen v roce 1842, je tento styl původním čistým, světlým pivem.
Suroviny: Měkká voda s nízkým obsahem minerálů, žatecký chmel, moravský slad, české kvasnice na ležák.
Základní ukazatele: | Původní stupňovitost: 10,9 % až 13,8 % |
Hořkost – IBU: 35 až 45 | Konečná stupňovitost: 3,3 % až 4,3 % |
Barva – EBC: 6,9 až 11,8 | Obsah alkoholu: 4,2 až 5,4 % obj. |
Komerční příklady: Pilsner Urquell, Krušovice Imperial 12°, Budweiser Budvar, Rebel, Staropramen, Gambrinus, Zlatý Bažant, Dock Street Bohemian Pilsner