Pravidla kategorie Sweet Stout (MHM 2016)

Český překlad požadavků na pivo Sweet Stout dle BJCP (Sweet Stout, 16A). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Velmi tmavý, sladký, tělnatý, lehce pražený ale, který může připomínat kávu se smetanou nebo slazené espresso.

Aroma: Jemně pražené obilné aroma, někdy s kávovými a/nebo čokoládovými tóny. Často se vyskytuje pocit krémové sladkosti. Ovocitost se pohybuje od nízké až po středně vysokou. Diacetyl nízký až žádný. Chmelové aroma nízké až žádné s květinovými a zemitými tóny.

Vzhled: Velmi tmavě hnědá až černá barva. Může být průhledný (pokud ne, má být pivo čiré). Krémovitá béžová až hnědá pěna.

Chuť: Chuti dominuje vjem praženého obilí/sladu spolu s kávovou a/nebo čokoládovou chutí. Chmelová hořkost je střední. Střední až vysoká sladkost nabízí protiklad praženému charakteru a chmelové hořkosti a přetrvává do závěru. Slabé až střední ovocité estery. Nízký až žádný diacetyl. Vyváženost mezi tmavými obilninami/sladem a sladkostí může být různá, pohybuje se od dosti sladké do středně suché a trochu pražené.

Pocit v ústech: Středně plné až plné krémovité pivo. Nizký až střední říz. Vysoká zbytková sladkost pocházející z nezkvašených cukrů prohlubuje dojem plnosti.

Komentář: Stupňovitost je nízká v britských, vyšší v exportních a amerických verzích. Existuje mnoho variant interpretace lišících se zbytkovou sladkostí, intenzitou praženého charakteru a vyvážením mezi nimi. Některé anglické verze jsou velmi sladké (nízké prokvašení) a též slabé (Tennent’s Sweetheart Stout má 2 % alkoholu), nicméně to je neobvyklý příklad ve srovnání s ostatními. Tato pravidla popisují zejména vyvážené, exportní, verze s vyšší stupňovitostí, spíše než nízkoalkoholické, velmi sladké verze, které jsou mnohými považovány za obtížně pitelné.

Historie: Anglická varianta stoutu vyvinutá na počátku 20. století. Historicky je známá jako „milk“ nebo „cream“ stotut, z právních důvodů je však toto označení v Anglii zakázané (lze jej však používat jinde). Slovo „milk“ (mléko) v názvu je odovozeno od použití laktózy, mléčného cukru, jakožto sladidla. Původně byl tento styl piva nabízen jako tonikum pro nemohoucí a kojícím matkám.

Význačné suroviny: Sladkost ve většině Sweet Stoutů pochází z nižší úrovně hořkosti než u ostatních stoutů a vyššího množství nezkvasitelných dextrinů. Laktóza, nezkvasitelný cukr, je často přidávána kvůli poskytnutí zbytkové sladkosti. Pivo je založeno na světlém sladu a může obsahovat pražený ječmen, černý slad, čokoládový slad, crystal slad nebo surogáty jako je kukuřice nebo pivovarské cukry.

Srovnání stylů: Mnohem sladší a méně hořký než ostatní stouty (s výjimkou silnějšího tropical stoutu). Pražený charakter je jemný, ne připálený jako u ostatních stoutů. Vyvážení se dá přirovnat k oatmeal stoutu, toto pivo je však více sladké.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 10,9 až 14,7 %
Hořkost – IBU: 20 až 40 Konečná stupňovitost: 3,1 až 6,1 %
Barva – EBC: 59 až 79 Obsah alkoholu: 4,0 až 6,0 % obj.

Komerční příklady: Bristol Beer Factory Milk Stout, Left Hand Milk Stout, Lancaster Milk Stout, Mackeson’s XXX Stout, Marston’s Oyster Stout, Samuel Adams Cream Stout