Pravidla kategorie Weissbier

Český překlad požadavků na pivo Weissbier IPA dle BJCP (Weissbier, 10A). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Světlé osvěžující německé pšeničné pivo s vysokým řízem, suchým dojezdem a osobitým banánovo-hřebíčkovým kvasničným charakterem.

Aroma: Střední až silné fenoly (obvykle hřebíčkové) a ovocné estery (typicky baná- nové). Vyvážení a intenzita fenolů a esterů se může lišit, ale nejlepší exempláře jsou rozumně vyvážené a poměrně výrazné. Chmelový charakter je žádný až nízký. Může být přítomno lehké až střední pšeničné aroma (může být pociťováno jako chlebnaté nebo obilné), ale ostatní sladové charakteristiky by neměly být znatelné. Volitelné, ne však povinné, aromatické vjemy mohou také zahrnovat lehké až střední vanilkové aroma anebo slabé žvýkačkové aroma (bubble gum). Žádný z těchto volitelných charakterů by neměl být vysoké intenzity a dominovat, často však může zvýšit komplexitu a vyváženost.

Vzhled: Světle slámová až zlatá barva. Charakteristická je hustá dlouhotrvající bílá pěna. Vysoký obsah proteinů v pšeničném sladu přispívá k zákalu nefiltrovaného Weissbieru, i když úroveň zákalu se různí.

Chuť: Nízká až střední banánová a hřebíčková chuť. Vyvážení a intenzita fenolů a esterů se může lišit, ale nejlepší exempláře jsou rozumně vyvážené a poměrně výrazné. Volitelně velmi lehká až střední vanilková anebo slabá žvýkačková (bubble gum) linka může umocňovat banánovou chuť, sladkost a zakulacenost. Žádná z těchto chutí by ale neměla dominovat (pokud je přítomna). Chuť doplňuje jemná, trochu chlebnatá nebo obilná pšeničná chuť (lehce sladko-obilný sladový charakter). Chmelová chuť je žádná až nízká a hořkost velmi nízká až nižší střední. Chuť by měla být dobře zakulacená a bohatá s poměrně suchým dozníváním. Vnímání sladkosti je způsobeno především absencí chmelu než vyšší zbytkovou sladkostí. Sladký a hutný dojezd by výrazně snížil pitelnost.

Pocit v ústech: Nižší střední až střední tělo, nikdy těžkopádné. Suspendované kvasinky mo- hou zvyšovat vnímání těla. Textura pšenice udílí pivu nadýchanou a krémo- vou plnost, která může přerůst v lehký, nadýchaný a řízný dojezd (vysoké nasycení). Vždycky perlivý.

Komentář: Tato piva jsou osvěžující a rychle-zrající. Weissbier je lehce chmelený a vy- kazuje unikátní banánovo-hřebíčkový charakter (pocházející z kvasinek). Tato piva často ztrácejí zráním a nejlépe si na nich pochutnáte, když jsou mladá a čerstvá. Verze „mit hefe“ (s kvasinkami) je servírována se suspendovanými kvasinkami, zatímco verze „krystal“ je filtrována a dosahuje vynika- jící čirosti. Charakter verze krystal je obecně více ovocný a méně fenolový než Weissbier „mit hefe“. Verze „mit hefe“ je také známa jako Hefenweizen, zejména ve Spojených státech.

Historie: Bavorsko má tradici ve vaření pšeničný piv již stovky let. Vaření pšeničných piv býval až do konce 18. století monopol rezervovaný pro Bavorské království. Moderní Weissbier se zrodil roku 1872, kdy Schneider zahájil svou produkci. Světlý Weissbier však začal být populární až zejména během šedesátých let minulého století. Dnes se jedná o poměrně populární pivní styl, zejména v jižním Německu.

Význačné suroviny: Dle německé pivovarské tradice by mělo být využito nejméně 50 % pšeničného sladu, avšak jsou produkovány verze s až 70 % pšeničného sladu. Zbytek sypání tvoří obvykle plzeňský slad. Tradiční je dekokční rmutování, i když ho moderní pivovary obvykle nevyužívají. Svrchní weizenové kvasinky produkují typický kořenitý a ovocný charakter (banán a hřebíček). Vysoké teploty kvašení však mohou ovlivňovat vyváženost a způsobit vznik nežádoucích chutí.

Základní ukazatele:Původní stupňovitost: 11,0 až 12,9 %
Hořkost – IBU: 8 až 15Konečná stupňovitost: 2,6 až 3,6 %
Barva – EBC: 4 až 12Obsah alkoholu: 4,3 až 5,6 % obj.

Komerční příklady: Ayinger Bräu Weisse, Hacker- Pschorr Weisse, Paulaner Hefe-Weizen Naturtrüb, Schneider Weisse Unser Original, Weihenstephaner Hefeweissbier

Autor překladu: Petr Novotný