Pravidla kategorie Žitná IPA

Český překlad požadavků na pivo Žitná IPA dle BJCP (Specialty IPA: Rye IPA, 21B). Překlad je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.

Celkový dojem: Záměrně chmelový a hořký, středně silný American  pale ale používající moderní americké nebo novozélandské či australské druhy chmelu a žitný slad. Vyváženost je směrem k chmelu s čistým kvasným profilem, suchým dozníváním a čistým sladovým tělem umožňujícím ukázat kreativní rozsah chmelového charakteru.

Aroma: Znatelné až intenzivní chmelové aroma vytvořené za použití jedné nebo více charakteristických vlastností amerických či australských nebo novozélandských chmelů – tedy citrusy, květiny, borovici, pryskyřici, tropické ovoce, peckoviny, bobuloviny, meloun a další. Mnoho verzí je chmelených za studena a má navíc aroma čerstvého chmele,  což je žádoucí, avšak není vyžadováno. Trávovitost, pokud je přítomna, má být minimální. Může být přítomno slabé peprné aroma žitného sladu. V pozadí může být cítit nízké až nižší střední čisté obilně sladové aroma. V některých verzí lze nalézt ovocitost pocházející z kvasnic, nicméně neutrální kvasný charakter je taktéž přípustný. Může být přítomen umírněně alkohol, měl by však být na velmi nízké úrovni. Charakter jakéhokoli amerického, novozélandského nebo australského chmelu je přijatelný, nové kultivary chmelů by neměly být omezovány tímto stylem.

Vzhled: Barva se pohybuje od středně zlaté až po světle měděné s červenými odlesky. Pivo čiré, ačkoli nefiltrované, za studena chmelené verze mohou být lehce zakalené. Středně vysoká, bílá až bělavá pěna, která dobře drží.

Chuť: Chmelová chuť je střední až velmi výrazná a má odrážet charakter  amerických, novozélandských nebo australských chmelů – citrusy, květiny, borovici, pryskyřici, tropické ovoce, peckoviny, bobuloviny, meloun a další. Středně vysoká až vysoká chmelová hořkost. Sladovost nízká až nižší střední, obecně čistá a sladově obilná, ačkoli lehké karamelové nebo topinkové tóny jsou přijatelné. Lehká obilná peprnost žitného sladu by měla být přítomna. Nízká ovocitost pocházející z kvasnic je přijatelná, není však vyžadována. Žitný slad přispívá k suchému doznívání, zbytková sladkost by měla být nízká až neznatelná. Hořkost, chmelovost a suchost mohou přetrvávat v dochuti, neměly by však být hrubé. U silnějších verzí může být cítit lehká, čistá, alkoholová chuť.

Pocit v ústech: Středně lehké až střední tělo s hebkou texturou. Střední až vyšší střední nasycení. Žádná z chmele pocházející trpkost. Velmi lehká, hladná alkoholová hřejivost není chybou, pokud nezasahuje do celkové vyváženosti.

Komentář: Moderní americká řemeslná variace na American IPA. Charakter žita má být rozpoznatelný, jinak je vhodnější pivo zařadit do kategorie American IPA. Dub je v tomto stylu nepřijatelný – pokud pivo znatelně chutná po dubu, je vhodnější jej zařadit do kategorie piv se zráním na dřevu (wood-aged).

Historie: Sládci řemeslných pivovarů a domovarníci, při snaze dodat komplexitu a rozdílnost do svých piva typu IPA, nahradili část sypání základního sladu sladem žitným. Žitná IPA, RyePA nebo RIPA nachází svoje místo speciálních sezónních várek mnoha řemeslných pivovarů.

Význačné suroviny: Světlý pale ale slad nebo libovolný pivovarský slad z dvouřadého ječmene je použit jako základní slad spolu s 15-12 % sladu žitného. Dále americký, australský nebo novozélandský chmel a americké nebo anglické kvasnice s čistým nebo lehce ovocitým kvasným profilem. Obecně celosladové, nicméně rmutováno za nižších teplot pro dosažení vysokého stupně prokvašení. Přídavek cukru pro zvýšení stupně prokvašení je přijatelný. Voda se  pohybuje od měkké do středně sirné. Žádoucí je karamelové slady použít umírněně nebo vůbec, jelikož jejich větší množství může mít za následek sladkou dochuť a tlouci se tak s chmelovým charakterem piva.

Srovnání s ostatními styly: Sušší a o něco kořeněnější než American IPA. Hořkost a kořeněnost pocházející ze žitného sladu zůstává na jazyku déle než v případě American IPA, pivo však nemá výrazně žitný sladový charakter Roggenbieru. Některé příklady silou odpovídají Double IPA.

Základní ukazatele: Původní stupňovitost: 13,8 až 18,2 %
Hořkost – IBU: 50 až 75 Konečná stupňovitost: 2,1 až 3,6 %
Barva – EBC: 12 až 28 Obsah alkoholu: 5,5 až 8 % obj.

Komerční příklady: Arcadia Sky High Rye, Bear Republic Hop Rod Rye, Founders Reds Rye, Great Lakes Rye of the Tiger, Sierra Nevada Ruthless Rye