Pravidla kategorie Pivo s ovocem a kořením

Česká specifikace požadavků na Pivo s ovocem a kořením dle BJCP (Fruit and Spice Beer, 29B + American Pale Ale, 18B). Překlad popisu stylu Fruit and Spice Beer je pouze orientační, závazný je originální text požadavků.


Specifikace je založena na Fruit and Spice Beer dle BJCP a American Pale Ale dle BJCP – výsledné pivo je vytvořeno tak, že je do American Pale Ale přidáno ovoce (v kulinářském, nikoli botanickém slova smyslu) a koření dle popisu toho, co je kořením myšleno, níže.

Pozor, kořením není myšleno pouze koření jako je pepř nebo kmín, toto označení zahrnuje i byliny a zeleninu dle úvodu BJCP kategorie 30. Konkrétně tedy můžete za „koření“ ve smyslu označení této kategorie považovat (citace z úvodu kategorie): Sušená semena, kořeny, plody, kůra a pod. rostlin používaných pro kořenění jídla. Za byliny považujeme listnaté rostliny nebo části rostlin (listy, květy, okvětní lístky, stvoly) používané pro kořenění jídla. Zeleninou označujeme nesladké nebo lehce sladké rostlinné produkty, používané zejména pro vaření nebo konzumaci zastudena. Zelenina může zahrnovat i rostliny, které jsou botanicky ovoce. Tato kategorie explicitně zahrnuje všechna kulinářská koření, byliny a zeleninu a také ořechy (včetně všeho, co obsahuje v názvu ořech, včetně kokosového), chilli papričky, kávu, čokoládu, smrkové výhonky, růžové lístky, ibišek, kůru z ovoce (ne však šťávu), rebarboru a podobně. Nezahrnuje ovoce nebo obilí v kulinářském smyslu. Zkvasitelné cukry a sirupy dodávající chuť (nektar z agáve, javorový sirup, melasa, čirok, libovolný nezkrystalizovaný cukr, med, atd) lze použít pouze ve spojení s ostatními povolenými přísadami a neměly by v pivu být dominantní. Použít lze libovolnou kombinaci povolených surovin.

Popis stylu American Pale Ale je platný z ročníku MHM 2016.

Základní pivní styl (American Pale Ale) jsme pro vás již vybrali, při přihlašování je však nezbytné zadat použitý druh nebo druhy ovoce a koření/bylin/zeleniny. V případě, že druh ovoce a koření/byliny/zeleniny neudáte, může být váš vzorek vyřazen.


Celkový dojem: Harmonické spojení ovoce, koření a piva, stále však rozpoznatelné jako pivo. Ovocný a kořeněný charakter by měl být zřejmý a vyvážený, ne tak výrazný aby vytvářel dojem umělého produktu.

Aroma: Ve vůni by mělo být cítit aroma použitého druhu ovoce a koření. Jelikož však některé druhy ovoce (např. ostružiny, třešně) a některé druhy koření (např. skořice, zázvor) mají výraznější aroma než jiná (borůvky, maliny), je přípustná různá intenzita a charakter od jemných až po agresivní. Aroma by mělo být vhodně spojeno s použitým základním pivním stylem. Chmelové aroma nemusí být přítomno či může být vyvážené v závislosti na popisu základního pivního stylu.

Vzhled: Vzhled by měl odpovídat použitému základními pivnímu stylu a použitému ovoci a koření. U světlých piv s použitým ovocem nebo kořením výrazné barvy by tato barva měla být v pivu znát. Berte na vědomí, že barva ovoce v pivu je často světlejší než dužnina ovoce samotného a může mít i mírně jiný odstín. Ovocná piva s kořením mohou být zakalená nebo čirá, ačkoli zákal je obecně nežádoucí. Pěna může přebírat barvu použitého ovoce či koření.

Chuť: Stejně jako v případě aromatu by měla být znatelně cítit chuť použitého ovoce a koření s intenzitou od mírné až do agresivní. Hlavní je vyváženost ovoce a koření s podkladovým pivem. Charakter ovoce a koření nesmí být příliš umělý a/nebo nevhodně výrazný aby z nápoje měl konzument pocit spíše jako z „nápoje na bázi ovocné šťávy a koření“. Chmelová hořkost, chuť, sladovost, obsah alkoholu a kvasné produkty jako estery by měly odpovídat základnímu pivu a být v harmonii a vyvážení s typickou chutí ovoce a koření. Myslete na to,  že ovoce obecně přidává chuť, nikoli však sladkost. Cukry nacházející se v ovoci obvykle dokonale prokvasí a přispějí k lehčí chuti a suššímu závěru než se dá očekávat u podkladového pivního stylu. Zbytkový cukr však není nutně negativní vlastností, není-li surové, nekvašené chuti. Některá koření jsou ze své podstaty hořká a mohou pivo posunout do vyšší hořkosti, než uvádí podkladový pivní styl.

Pocit v ústech: Pocit v ústech se odvíjí od základního pivního stylu. Tělo a nasycení by mělo odpovídat hodnotám tohoto stylu. Ovoce obecně přidává zkvasitelné cukry, které mají tendenci snížit plnost piva, což může mít za následek méně plné plné tělo než v případě základního pivního stylu. Některá koření mohou zvyšovat plnost piva, ačkoli zkvasitelné přídavky obvykle tělo spíše vylehčí. Některá koření zvyšují trpkost, „surový“ charakter koření je však nežádoucí.

Komentář: Celkové vyvážení je klíčem k vytvoření dobrého ovocného piva s kořením. Ovoce a koření by měly doplňovat podkladový pivní styl, ne jej překonat. Klíčové vlastnosti podkladového stylu se s přidáním ovoce a koření změní, neočekávejte že bude podkladové pivo po přidání ovoce chutnat stejně jako před přídavkem. Posuzujte pivo na základě příjemnosti a vyvážení celkové kombinace. Sládek by měl poznat, že některé kombinace podkladového stylu a ovoce/koření vytvářejí harmonickou kombinaci, zatímco jiné ne. Jakmile jsou v pivu ovoce nebo koření označena, měla by být rozpoznatelná a rozlišitelná (ne však nutně jednotlivě, vyvážení s ostatními přísadami je zásadní). Jinými slovy, pivo by mělo chutnat jako kořeněné pivo s ovocem, aniž by bylo nutné říkat, jaké přísady obsahuje (i když jsou u piva uvedeny).

Požadavek na přihlášku: Účastník musí uvést podkladový pivní styl, který však nemusí být Klasickým stylem. Účastník musí uvést druh nebo druhy použitého ovoce, koření, bylin nebo zeleniny. Jednotlivé složky koření není třeba specifikovat samostatně, pokud je použita jejich známá směs (např. koření na apple pie).

Základní údaje: Původní stupňovitost, konečná stupňovitost, hořkost, barva a obsah alkoholu se odvíjí od základního pivního stylu, ovoce však bude často mít vliv na barvu.